Úvod Základní škola Erasmus Erasmus Švédsko - květen 2024

Erasmus Švédsko - květen 2024

Kdyby se mě někdo ptal, v které zemi čerpám inspiraci pro výuku, která země mě oslovuje svým přístupem k životu, svými hodnotami, svou přírodní krásou, a která země umí zorganizovat špičkový Erasmus, vždycky bych odpověděla: Švédsko.

A právě do Švédska se v květnu vydala skupina sedmi žáků a tří učitelek. A rozhodli jsme se to pojmout jako zážitek už od samého začátku. Vypravili jsme se vlakem do polské Gdyně, kde jsme se nalodili na noční trajekt. Plavba trvala 11 hodin a bylo to dobrodružství vskutku nevídané a pro nás, suchozemce, naprosto originální.

První polovinu pobytu jsme všichni společně trávili v kempu uprostřed hlubokých lesů, na břehu nekonečného jezera. Vzdělávací aktivity v těchto dnech se soustředily především na sport. Mimo jiné nás čekala kanoistika a orientační běh. Jezero bylo příjemně teplé, a tak došlo i na plavání.

V druhé polovině týdne jsme se přesunuli do města Karlskrona. V místní škole se děti zapojily do výuky, absolvovaly hodinu pečení a hodinu tělocviku, a také se zúčastnily večerní párty. Mimo jiné jsme navštívili unikátní námořní muzeum a prohlédli si ostrov plný typických švédských, červených domečků.

Když jsme se v sobotu naloďovali na trajekt, měli jsme pocit, že jsme ve Švédsku strávili snad tři týdny. O zážitcích bychom mohli napsat knihu.

Byl to mimořádně inspirující výjezd a já jsem moc ráda, že za rok budu moci do Švédska vyslat dalších šest dětí.