Úvod Základní škola Erasmus Erasmus - Polsko - duben 2024

Erasmus - Polsko - duben 2024

Je vždy mimořádně příjemné spolupracovat se sousedním státem. Zejména, když tento stát obývají lidé, kteří hovoří téměř stejným jazykem a mají podobnou mentalitu. Přesně takový byl dubnový Erasmus v Polsku.

Malebné město Olkusz se nachází kousek od Krakova, a proto se skupina šesti žáků za doprovodu svých učitelek vydala na celodenní cestu vlakem. Program, který nás v Polsku čekal, byl velmi příjemný. Intenzivně jsme pracovali ve škole, kde pro děti byly připraveny aktivity podporující rozvoj týmového myšlení, kreativity a logického myšlení. Byli jsme také pozváni, abychom prozkoumali blízké i vzdálenější okolí. A tak jsme navštívili olkuszké podzemí, které slouží jako muzeum, židovskou čtvrť, africké muzeum a především překrásné město Krakov.

Obvykle chvilku trvá, než se naše děti se zahraničními spolužáky sjednotí. V Polsku však přeskočila jiskra okamžitě. Podobné zvyklosti, podobné jídlo, podobný náhled na život…… a přátelství bylo na světě hned.

V odpoledních hodinách trávily naše děti čas s polskými rodinami, které se o ně postaraly nadstandartním způsobem. Podnikaly s nimi výlety, připravovaly pro ně nejrůznější aktivity. Nejhezčím zážitkem byla návštěva jediné pouště, která se v Evropě nachází. Ta je právě v blízkosti Olkusze a místní obyvatelé ji využívají jako prostor pro relaxaci. Při západu slunce zde rozdělávají oheň, opékají buřty, hrají na kytary a zpívají. A k jedné takové krásné akci jsme byli přizváni.

Ačkoli jeden z cílů Erasmu je rozvíjení angličtiny, moc jsme si užili, že jsme od ní někdy mohli upustit a mluvit česko-polsky. Takové příjemné sdílení jazyků ještě více utužilo naše již tak dobré sousedské vztahy.